naslov

  Uvod    Potek dela    Prikaz delovanja    Rezultati    Avtorji

   
Kako smo snovali in sestavljali gramofon


Začetne ideje


 
- Viskozofon –  padajoča utež bi poganjala ploščo, ker pa je takšno gibanje pospešeno, bi uporabili viskozno tekočino, s katero bi ustavljali padanje. Težave pa se pojavijo, ker je čas vrtenja omejen s časom padanja uteži. Zanimiva je bila tudi ideja na principu žičnice. Uporabili naj bi več uteži. Ko bi ena dosegla tla, bi se spustila druga, vendar pa bi imeli pri izvedbi najbrž velike težave s sunki, ko bi se posamezna utež spustila.

- Polžasta vzmet –  princip pojoče skrinjice. Ploščo bi poganjali s polžasto vzmetjo. Težave se pojavijo pri prenosu vrtenja na ploščo. Za prenos bi bili potrebni zobniki primerne velikosti in pa vztrajnik, ki bi zagotavljal vrtenje dalj časa. Primerne zobnike bi se morda dalo najti v stari uri, vendar pa jih bi bilo težko sestaviti tako, da bi sistem deloval.

- Vodafon

desnoVodafon v vsej svoji veličini

- Pri vrtenju plošče je pomembno, da se plošča vrti povsem enakomerno, saj le tako dosežemo prepoznavnost skladbe. Enakomerno vrtenje smo dosegli s pomočjo vodnega curka, ki je poganjal mlinček, ta pa je preko vrvice vrtel ploščo. Iz rezevoarja na mizi smo preko natege speljali vodo na mlinček.

- Za prenos zvoka sta potrebna igla, ki drsi po brazdah na LP plošči, ter »ojačevalec«.

levoIgla, ki drsi po LP plošči





Izdelava


Najprej smo se lotili izdelave mlinčka. Za poganjanje je potreben konstanten pretok vode, ki smo ga dosegli z rezervoarjem, iz katerega je zaradi razlike tlakov odtekala voda. Ogrodje mlinčka je sestavljeno iz dveh lesenih paličic, nanje pa so pritrjene lopatice iz posodic za skuto. Mlinček smo z žicami pritrdili na žičnato mrežo, pod katero smo postavili plastično posodo, v katero je voda odtekala. Preglasno škropljenje smo ublažili s peno, ki smo jo prišili pod mrežo.

levoMlinček, ki ga poganja vodni curek

Mlinček smo uporabili za pogon plošče. Vrtenje smo prenesli s pomočjo vrvice, ki je bila navita pod ploščo in se je pri vrtenju mlinčka navijala na njegovo os. Pod ploščo smo namestili ležaj z gumijastim površjem (kolo iz otroške igrače), nanj pa položili lesen podstavek za ploščo.

desnoNavijanje vrvice. Na kolo, kjer je navita vrvica, smo položili ploščo.

Držalo za iglo in ojačevalec smo naredili iz lesene palice, ki smo jo gibljivo pritrdili na stojalo. Preveliko težo smo zmanjšali z utežjo na zunanji strani ročice. Utež je bila pritrjena na matico, ki se je premikala po navoju, s čimer smo lahko uravnavali silo, s katero je ročica pritiskala na ploščo. Na notranjo stran ročice smo pritrdili lonček.

levoRočica. Obkrožene so uteži.

V pokrovček lončka smo zabodli buciko in jo z notranje strani pritrdili z lepilom. Tako smo dobili ojačevalnik zvoka.


Prednosti Vodafona


- Možnost spreminjanja hitrosti vrtenja (večanje/manjšanje tlačne razlike) , spreminjamo lahko pretok vode iz rezevoarja, manjši pretok vode pomeni počasnejše vrtenje.

- Čas delovanja je možno podaljšati (daljša vrvica, več vode)

- Vrtenje je enakomerno (igla ne preskakuje)
 

 
FMF - Projektno delo- maj, junij 2006